TRT\’DE KUBİLAY DÖKMETAŞ\’IN SAKLANAN TÜRKÜLERİ

Okurlarımızın çoğu benim Kars Türküleri üzerine kaybolan “çalınan” türkü ve ozan havalarımız üzerine mücadelemi bilirler. Yıllardır gazetelerde, toplantılarda, sempozyumlarda bu konuda yazılar yazdım, konuştum. TRT’ye telefonlar açtım, beklediğim sonucu a
TRT\’DE KUBİLAY DÖKMETAŞ\’IN SAKLANAN TÜRKÜLERİ

Şimdi bu konuda istemeden biraz kişisel konulara, kaybolan Kars Türkü ve Kültürünün TRT’de takıldığı yerlere ufak bir virgül koymak istiyorum. Kültürle ilgilenen her Karslı türkülerimizin önemli kısmını Erzurum’da kendisi kaynak kişi olarak gösteren TRT Erzurum Radyosu THM sanatçılarından övgü ile TRT’de söz edildiğini de Türk Halk Müziği ile uğraşanlar iyi bilirler. Ama ne var ki, TRT Müzik Dairesi bilmiyor, bilmek istemiyor.

Ben özellikle 7-8 yıldır TRT Kars Radyosunda doldurulan yöresel türkülerin kelime değişiklikleri ile Erzurum’a mal edildiği ve kapanan TRT Kars Radyosunda çalışanların derleyicilerin, beste türkü yapımcıların hakkının gasp edildiğinin mücadelesini veriyorum. Tanınmış birçok türkünün Kars türküsü olduğunu belirten ve belgelerle ortada olduğunu, eskiden Kars’ta doldurulan TRT bantlarında mevcut olduğunu belirttim.

Bu hususta TRT eski Genel Müdürü İbrahim Şahin’e 2-3 dilekçe yazdım. Sn. Genel Müdür Şahin’in dilekçelerin gereğinin yapılması için Müzik Daire Başkanlığına havale ettiğini biliyorum. Ama ne var ki aradan geçen yıllara rağmen dilekçelere henüz bir cevap gelmedi.

Ocak 2016 tarihli ve sonrasında 4-5 dilekçe daha yazdım ve bu hususta dilekçelere cevap verilmediğini yineledim. Çok üzücüdür henüz bir olumlu veya olumsuz cevap verilmedi. Çünkü haksızlığın ortaya çıkması istenmiyor, cevaplarla delil bırakılmıyor. Kars kültürü ve türküleri silinmek isteniyor, Erzurumculuk oynanıyor. Tıpkı TRT Kars Radyosunun kapatıldığı gibi…
Sözünü ettiğim konuları aktarmak için Müzik Dairesine yetkililere telefonla bildirdim. Zamanla çözüleceğini söylediler ve oyaladılar. TRT Müzik Dairesi Başkanlığı THM Merkez Müdürü Sn. Kubilay Dökmetaş ile de 3-4 kez telefonla konuştum. Dilekçelere cevap verilmediğini, haksızlık yapıldığını Kars’ta kendim de sanatçı olarak çalıştığımı ve doldurulan bantların gizlendiğini söyledim. Babam Kara Şahin’in çok sayıda türküsünün Erzurum’a mal edildiğini bu hususta bantların yok edildiğini söylediğimde bana “Az bekle Salih Bey” deyip bilgisayara girip Serhattan Sesler Korosunun TRT’de dolan anonsu bantlarından bazılarını dinletti. Şahin Kara Şahin’in çalıp söylediği “Arı Olsam Çiçeklerde Bal Vermez” adlı eserini dinleterek “Demek ki bizde arşivler varmış, bizde kaybolmaz, saklanıyormuş” dedi.

Ben de teşekkür ederek o bantların o eserlerin ve bizim emeklerimizin Kars türkülerinin neden yayınlanmadığını ve bantların neden incelenmediğini sordum yine “Sabredin” dedi.
Araştırmacı, yazar ve müzisyen Kubilay Bey aynı zamanda TRT Türkü’de SAKLI TÜRKÜLER diye bir program sunuyor. Taş plaklardan, asırlık seslerden bantlardan örnekler veriyor. O zaman Kars Türkilerini sakladığı bantları neden yayınlamıyor anlamış değilim. Dilekçelere cevap vermemek, türküleri saklamak, gerçekleri ört-bas etmek için birilerinin çomak soktuğu belli bir şey. Acaba kim ?… Hangi güç?…

Salih ŞANİN

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!